Scroll
"Wojna i nerwy" - rekonstrukcja sceniczna ostatniego wykładu Aloisa Alzhaimera

Zapraszamy Państwa na spektakl "Wojna i nerwy" w reżyserii Andrzeja Ficowskiego 8 i 9 czerwca o 18.00 do Otwartej Przestrzeni Kultury!

Spektakl stanowi teatralną rekonstrukcję ostatniego wykładu Aloisa Alzheimera wygłoszonego w 1915 roku we Wrocławiu. Jego wystąpienie zatytułowane „Der Krieg und Die Nerven” poświęcone zostało „wojennej chorobie duszy”, jak Alzheimer określił zespół stresu pourazowego. Posługując się pojęciem „nerwów” jako szeroko rozumianego stanu psychicznego, a więc w potocznym dzisiaj znaczeniu, psychiatra rozpoczął swój wykład od diagnozy ogólnej kondycji społeczeństwa, aby przejść potem do barwnych i niemal anegdotycznych opisów wojennej euforii i lęków, jakie zaobserwował u mieszkańców Breslau.

Wygłoszony przez niego wykład miał cel praktyczny. Jaki charakter współczesna inscenizacja?
Jest to pretekst do przyjrzenia się nam samym, bowiem z odległości ponad stu lat wstecz czasem lepiej widać współczesność.

Otwarta Przestrzeń Kultury (dawny kościół św. Jana Nepomucena)
Aleja Dąbska, Park Szczytnicki, Wrocław
8,9 czerwca 2024 r. godz. 18.00

Reżyseria, scenariusz: Andrzej Ficowski
Muzyka: Roman Felczyński
Aktorzy: Zuzanna Wiatr, Dariusz Lech
Produkcja: Rita Baum

Projekt sfinansowano ze środków Gminy Wrocław

Wojna i nerwy Wojna i nerwy Wojna i nerwy Wojna i nerwy Wojna i nerwy Wojna i nerwy Wojna i nerwy Wojna i nerwy Wojna i nerwy Wojna i nerwy Wojna i nerwy Wojna i nerwy Wojna i nerwy Wojna i nerwy