25 maja o godz. 19.00 zapraszamy na spektakl "Genialna epoka" według opowiadań Brunona Schulza do Otwartej Przestrzeni Kultury przy Alei Dąbskiej we Wrocławiu (dawny kościół św. Jana Nepomucena).
scenariusz, reżyseria, zdjęcia: Andrzej Ficowski
aktorzy: Tomasz Kanczewski, Dariusz Lech
muzyka, montaż wideo: Roman Felczyński
produkcja: Rita Baum / Teatr Niewizualny
http://www.teatrniewizualny.pl/
Projekt zrealizowano dzięki dofinansowaniu ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach Programu Kultura Dostępna.
Spektakl „Genialna epoka” został oparty na podstawie dwóch opowiadań Brunona Schulza. "Republika marzeń" to kraina wykreowana przez barokową wyobraźnię autora i utwór będący wyprawą w mityczny świat dzieciństwa, gdzie rzeczywistość jest przeobrażona, surrealistycznie wyolbrzymiona i przemieniona w sen. Natomiast "Ulica Krokodyli" opisuje świat nowoczesnej cywilizacji, w której dominuje komercja, tandeta i kicz. Formuła spektaklu w ciemnościach i półmroku będzie dodatkowo urozmaicona wizualizacjami, podkreślającymi wizualny charakter prozy Brunona Schulza. Estetyka spektaklu, nawiązująca do ekspresjonizmu niemieckiego, koresponduje z schulzowską "realnością najniższej rangi".
Spektaklem „Genialna epoka” wg tekstów Brunona Schulza otwieramy tegoroczną edycję projektu „Czytanie w Ciemnościach. Cykl wydarzeń artystycznych dla osób wykluczonych” realizowaną w programie Kultura Dostępna. Zaprezentujemy osobom z defaworyzowanych grup społecznych profesjonalny spektakl-słuchowisko, opracowany w konwencji „teatru w ciemnościach”. Natomiast sam cykl wydarzeń artystycznych dla osób wykluczonych w tym roku to przede wszystkim wielotygodniowe warsztaty teatralne skierowane do osób z niepełnosprawnościami i zagrożonych wykluczeniem społecznym, których efektem będzie wspólne przygotowanie spektaklu warsztatowego „Stworzenie świata”, opartego na miniaturach dramatycznych Mirona Białoszewskiego. Prace warsztatowe będą dostosowane do możliwości odbioru szczególnej grupy uczestników, które integrują grupę artystów z niepełnosprawnymi uczestnikami poprzez wspólne działanie. Spotkanie uczestników niepełnosprawnych ze sztuką, reżyserem i aktorami wzbogaci ich rozwój ich kulturalny, umocni poczucie własnej wartości oraz wzmocni więzi społeczne i emocjonalne.
Jednocześnie startujemy z tegoroczną edycją warsztatów teatralno-animacyjnych pt: „W świecie Lema”, organizowaną już kolejny raz przez nasze Stowarzyszenie w ramach programu Edukacja Kulturalna MKiDN. Cykl skierowany jest do osób z niepełnosprawnościami z różnych grup wiekowych, gdzie w ramach zadania przeprowadzimy cykl warsztatów teatralnych o profilu edukacyjno- animacyjno- artystycznym. Ze względu na edukacyjny charakter projektu, warsztatowa praca nad spektaklem pt; „Dyktanda codzienności” inspirowana jest krótkimi tekstami pt: „Dyktanda” Stanisława Lema oraz umożliwia kulturalny debiut osobom z niepełnosprawnościami.
Formuła całego projektu wypracowana jest przez nasze Stowarzyszenie podczas pracy z osobami z niepełnosprawnościami, organizowanymi w poprzednich latach w programach „Edukacja Kulturalna” oraz „Kultura Dostępna”. Bazując na doświadczeniu organizacji wydarzeń artystycznych dla osób zagrożonych wykluczeniem społecznym, tym razem przeprowadzimy cykl warsztatów rozwijających wiedzę dotyczącą realizacji działań teatralnych, a także tych związanych z literaturą i kulturą, kształtujących twórcze umiejętności uczestników oraz umożliwiających praktyczną i angażującą współpracę uczestników warsztatów ze specjalistami z dziedziny teatru i animacji kulturalnej. Dodajmy, że podczas warsztatów wykorzystamy techniki aktywizujące oparte na arteterapii, narrodramy, improwizacji oraz aktywacji sensorycznej.