Numer 63/64 Rity Baum

Scroll

Szanowni Państwo, do redakcji właśnie dotarły egzemplarze najnowszego numeru Rity Baum.

Numer poświęcony został ironii, która w ostatnich latach stała się dla wielu twórców narzędziem do obrony przed permanentnym stanem zagrożenia, w którym jako społeczeństwo żyjemy. W tej części przeczytacie Państwo absurdalny tekst Roberta Wyrembaka o twórczości jako takiej oraz Mariana Bednarka komentującego naszą szarą codzienność. Znalazło się tu również miejsce dla realizacji Makbeta w wykonaniu artystów Łodzi Kaliskiej czy książki kucharskiej autorstwa Karoliny Domańskiej, a także humorystycznej opowieści Olgi Budzan o wystawie, której zdecydowała się nie pokazać. Całość przedstawiamy w atrakcyjnej wizualnie konwencji brukowca.

Drugim tematem przewodnim tego numeru jest szeroko rozumiany rozwój nauki i technologii oraz jego wpływ na sztukę i kulturę. W tej części zamieściliśmy m.in. tekst "Renesans niszy" Potra Gorlińskiego-Kucika poświęcony rozwojowi sztucznej inteligencji oraz filozoficzną analizę rozwoju społeczeństwa i technologii Urszuli Benki. W numerze publikujemy również antropologiczny tekst Mirosława Kocura o jego pobycie w Nowej Gwinei oraz zapiski z muzykologicznej wyprawy Agaty Pasińskiej do Malawi. Różne oblicza myślenia o podróży i kontaktach z kulturą podsumowuje ironiczny tekst Jacka Zachodnego.

Oczywiście, nie zabrakło również miejsca na materiały poświęcone aktualnym wydarzeniom kulturalnym, m.in. wystawie Kostasa Kiritsisa „Sztuka wojny” w Galerii Entropia, oraz prezentację projektów młodych wrocławskich artystów - w tym przypadku są to prace grafików związanych z Pracownią Witryna.

 

Poniżej publikujemy spis treści. Od przyszłego tygodnia egzemplarze będą dostępne do kupienia w księgarni Tajne Komplety. Zachęcamy do lektury.

Numer 63/64 Rity Baum Numer 63/64 Rity Baum Numer 63/64 Rity Baum Numer 63/64 Rity Baum Numer 63/64 Rity Baum Numer 63/64 Rity Baum Numer 63/64 Rity Baum Numer 63/64 Rity Baum Numer 63/64 Rity Baum Numer 63/64 Rity Baum Numer 63/64 Rity Baum Numer 63/64 Rity Baum Numer 63/64 Rity Baum Numer 63/64 Rity Baum