Fotofestiwal Łódź

Scroll

W dniach 15–25 czerwca 2023 roku już po raz dwudziesty drugi odbyła się jedna z najbardziej znaczących imprez fotograficznych w Polsce – Fotofestiwal Łódź. Mieliśmy okazję spędzić tam jeden dzień.

Dwa centra festiwalowe, kilkanaście miejsc wystawowych, cztery główne programy tematyczne (Nadzieja, Goście, Miasto i Otwarty), a w ich ramach szereg wystaw, oprowadzań autorskich, spotkań z twórcami i warsztatów.
Patronką tegorocznej edycji jest Nadzieja. Nadzieja na zakończenie wojen, ustąpienie reżimów, nadzieja na wzrost świadomości tego co ważne i słuszne, zarówno w wymiarze globalnym, jak i tym bezpośrednim, lokalnym czy jednostkowym. Jak piszą Organizatorzy, inspiracją były słowa amerykańskiej pisarki i aktywistki Rebecci Solnit: „nadzieja domaga się działania; działanie nie jest możliwe bez nadziei”.
Nie we wszystkich wydarzeniach podczas weekendu otwarcia w sobotę 17 czerwca udało nam się uczestniczyć. Miejsca, w których się odbywały, są oddalone od siebie niekiedy o długość ulicy Piotrkowskiej, czyli jednej z najdłuższych ulic Europy. Nie mieliśmy więc szans, by po oprowadzaniu przez Chrisa Niedenthala zdążyć na spotkanie z Liberą. Nie miało to jednak większego wpływu na pozytywny odbiór całości.
Bezpośredniość i poczucie humoru Niedenthala, współczesna historia Polski i Europy na jego fotografiach, często dramatyczne obrazy z Ukrainy czy Białorusi na wystawach, które nie mogły się odbyć w rodzimych krajach ich twórców czy wreszcie rozbuchany świat nowojorskiej bohemy lat 80. na fotografiach Volkera Hinza – to wszystko przemawia do widza z mocą, jaką trudno byłoby oddać słowami.
W Art Inkubatorze zobaczyliśmy jeszcze kilka innych wystaw, uwiecznionych na poniższych zdjęciach. Tematów było sporo, różnorodnych. O wszystkich można przeczytać na stronie Fotofestiwalu. My, zmęczeni całodziennym chodzeniem i emocjami, jakie nam towarzyszyły, wróciliśmy do Wrocławia.


Fot. Arek Pisarek, Miłka Załuska

Fotofestiwal Łódź Fotofestiwal Łódź Fotofestiwal Łódź Fotofestiwal Łódź Fotofestiwal Łódź Fotofestiwal Łódź Fotofestiwal Łódź Fotofestiwal Łódź Fotofestiwal Łódź Fotofestiwal Łódź Fotofestiwal Łódź Fotofestiwal Łódź Fotofestiwal Łódź Fotofestiwal Łódź