Odwrócone światło w Mleczarni

Scroll

W niedzielę 28 stycznia o godz. 19.00 zapraszamy Państwa serdecznie do  Klubokawiarni Mleczarnia (ul. Włodkowica 5, Wrocław) na spektakl pt. „ODWRÓCONE ŚWIATŁO”. Będzie to miniatura boksersko-sceniczna oparta na fragmencie poematu Tymoteusza Karpowicza o tym samym tytule.

 

Reżyser/Trener: Andrzej Ficowski

Aktor/Zawodnik: Paweł Kutny

Muzyk/Masażysta: Roman Felczyński

Produkcja: Rita Baum/Teatr Niewizualny

http://www.teatrniewizualny.pl/

 

Spektakl jest zapisem wyobrażonej walki aktora z wypowiadanym przez siebie tekstem na zaimprowizowanym ringu bokserskim. Nawiązując do zabaw dadaistów i artystycznych prowokacji, sceniczne działanie literacko-bokserskie nadaje złożonym poematom Karpowicza ton buffo, który w realizacji Teatru Niewizualnego staje się surrealistycznym i groteskowym scenicznym żartem.

Walka jest ostra. Gra antynomii, stany graniczne i marginalne oraz paradoksy wieloznaczności bycia w roli i poza rolą. Niezwykła erudycja i wyobraźnia poetycka Karpowicza doprowadziła do powstania fenomenalnego i niejednoznacznego poematu. Z jednej strony demaskowane przez poetę zafałszowania lingwistyczne, nadużycia językowe i jednoczesne mistrzowskie określanie trudnych do uchwycenia zjawisk, procesów, wyglądów społecznych znajdujących się w ciągłym ruchu i podejrzliwości filozoficznej. Z drugiej strony walka artysty z rolą i aktorski język obnażający autodestrukcyjne pozy obecne w procesie twórczym.

 

W spektaklu wykorzystano utwory Tymoteusza Karpowicza z poematu „Odwrócone światło” – jednego z najważniejszych osiągnięć polskiej poezji lingwistycznej.

 

Projekt sfinansowano ze środków Gminy Wrocław

Produkcja: Rita Baum/Teatr Niewizualny

Partnerzy: Klubokawiarnia Mleczarnia, Wydawnictwo Warstwy

Andrzej Ficowski

Reżyser spektakli teatralnych oraz słuchowisk, absolwent Akademii Teatralnej w Warszawie. Założyciel i pomysłodawca Teatru Niewizualnego. Od 2011 roku lider „Czytania w ciemności” – pionierskiego w Polsce projektu multimedialnych wydarzeń literacko-teatralnych realizowanych w ciemnościach, układanych z elementów słuchowiska i klasycznego modelu dramatycznego. Spektakle reżyserował m.in. we Wrocławskim Teatrze Współczesnym, w Instytucie im. Jerzego Grotowskiego, Ad Spectatores, Teatr DOC z Moskwy, Teatrze K2, na Olimpiadzie Teatralnej w Teatr Polski oraz na Festiwalu Teatralnym MALTA w Poznaniu. Od 2021 roku jest redaktorem naczelnym czasopisma artystyczno-literackiego „Rita Baum”.

 

Paweł Kutny

Absolwent Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej im. Ludwika Solskiego we Wrocławiu. Współzałożyciel teatru Ad Spectatores. Od 2018 roku związany ze Stowarzyszeniem kulturalno-artystycznym Rita Baum. Współpracował z wrocławskimi teatrami – Polskim oraz Współczesnym, z moskiewskim Teatr DOC., Porywaczami Ciał, Kliniką Lalek.

 

Roman Felczyński

Od 1985 współpracował jako muzyk z różnymi wrocławskimi zespołami w nurcie undergroundu, między innymi: W.A.R.N., Elysium, Magnus czy Maana'l'ainen, grając głównie na gitarze basowej, a także na instrumentach klawiszowych w nagraniach studyjnych. Obecnie realizuje się w muzyce medytacyjnej, relaksacyjnej i terapeutycznej, a także w muzyce teatralnej. W pracy twórczej łączy brzmienia instrumentów archaicznych, gongów i mis tybetańskich, bębnów oraz instrumentów szamańskich z wirtualnymi przestrzeniami efektów cyfrowych, oraz brzmieniem syntezatorów i samplerów.

„ODWRÓCONE ŚWIATŁO”. Miniatura boksersko-sceniczna oparta na fragmencie poematu Tymoteusza Karpowicza „Odwrócone Światło” „ODWRÓCONE ŚWIATŁO”. Miniatura boksersko-sceniczna oparta na fragmencie poematu Tymoteusza Karpowicza „Odwrócone Światło” „ODWRÓCONE ŚWIATŁO”. Miniatura boksersko-sceniczna oparta na fragmencie poematu Tymoteusza Karpowicza „Odwrócone Światło” „ODWRÓCONE ŚWIATŁO”. Miniatura boksersko-sceniczna oparta na fragmencie poematu Tymoteusza Karpowicza „Odwrócone Światło” „ODWRÓCONE ŚWIATŁO”. Miniatura boksersko-sceniczna oparta na fragmencie poematu Tymoteusza Karpowicza „Odwrócone Światło” „ODWRÓCONE ŚWIATŁO”. Miniatura boksersko-sceniczna oparta na fragmencie poematu Tymoteusza Karpowicza „Odwrócone Światło” „ODWRÓCONE ŚWIATŁO”. Miniatura boksersko-sceniczna oparta na fragmencie poematu Tymoteusza Karpowicza „Odwrócone Światło” „ODWRÓCONE ŚWIATŁO”. Miniatura boksersko-sceniczna oparta na fragmencie poematu Tymoteusza Karpowicza „Odwrócone Światło” „ODWRÓCONE ŚWIATŁO”. Miniatura boksersko-sceniczna oparta na fragmencie poematu Tymoteusza Karpowicza „Odwrócone Światło” „ODWRÓCONE ŚWIATŁO”. Miniatura boksersko-sceniczna oparta na fragmencie poematu Tymoteusza Karpowicza „Odwrócone Światło” „ODWRÓCONE ŚWIATŁO”. Miniatura boksersko-sceniczna oparta na fragmencie poematu Tymoteusza Karpowicza „Odwrócone Światło” „ODWRÓCONE ŚWIATŁO”. Miniatura boksersko-sceniczna oparta na fragmencie poematu Tymoteusza Karpowicza „Odwrócone Światło” „ODWRÓCONE ŚWIATŁO”. Miniatura boksersko-sceniczna oparta na fragmencie poematu Tymoteusza Karpowicza „Odwrócone Światło” „ODWRÓCONE ŚWIATŁO”. Miniatura boksersko-sceniczna oparta na fragmencie poematu Tymoteusza Karpowicza „Odwrócone Światło”