Akt Trzewi

Scroll

Miniatura sceniczna „Akt trzewi” oparta jest na fragmentach tekstu Andrzeja Zdunkiewicza, nawiązującego do „Żabusi” Gabrieli Zapolskiej, która krytykowała mieszczańską i wielkomiejską moralność opartą na pozorach, obłudzie i zakłamaniu. Spektakl można zobaczyć 25 czerwca w Czasoprzestrzeni.

Tekst wymierzony jest przede wszystkim w społeczną hipokryzję, czyli w problem, który pisarkę dręczył wręcz obsesyjnie. Miniatura „Akt trzewi” przenosi akcent na współczesność, a twórcy zadają pytania: czy nie staliśmy się społeczeństwem, dla którego ułuda ważniejsza jest od prawdy? Czy intensywność przeżycia znaczy więcej niż jego autentyczność? Zdunkiewicz, doprowadzając tekst Zapolskiej do skrajności komunikacyjnej, eksponuje już tylko emocje, afekty, intuicje.

 

Integralną częścią projektu jest instalacja video wykonana w technice podczerwieni, ukazująca niewidzialne procesy przedstawione w sztuce Zdunkiewicza/Zapolskiej. Dzięki zerwaniu z realizmem, pozwala przesunąć granice percepcyjne odbioru, kwestionując klasyczny układ artysta-dzieło-odbiorca.

 

Reżyseria, instalacja fotograficzna: Andrzej Ficowski
Aktorzy: Magda Jędrysiak, Zuzanna Wiatr
Muzyka: ZGAS
Produkcja: Rita Baum/Teatr Niewizualny


Czas: 25 czerwca 2023 roku, godz. 14.30 oraz 20.00
Miejsce: Czasoprzestrzeń, Tramwajowa 1-3, Wrocław


Projekt współfinansowany ze środków Gminy Wrocław

Akt Trzewi Akt Trzewi Akt Trzewi Akt Trzewi Akt Trzewi Akt Trzewi Akt Trzewi Akt Trzewi Akt Trzewi Akt Trzewi Akt Trzewi Akt Trzewi Akt Trzewi Akt Trzewi